2018-19 Men's Cross Country Schedule
Date | Event | Notes | Time | Results | Links |
---|---|---|---|---|---|
August | |||||
Fri. 31 | New Paltz | 6:15 p.m. | Recap | Results | ||
Geneseo | Cardinal Early Season Invitational at St. John Fischer | 6:00 p.m. | Results | ||
September | |||||
Sat. 1 | Buffalo State | Dan Walker Invite | 11 a.m. | Results | |
Cortland | Fredonia Blue Devil Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Fredonia | Fredonia Invitational | 12:15 p.m. | Results | ||
Brockport | Fredonia - Pre-SUNYACs | 10 a.m. | Results | ||
Oneonta | Wildcat Invitational at SUNY Poly | 10 a.m. | Results | ||
Oswego | Pre-SUNYAC Preview | 11 a.m. | Results | ||
Plattsburgh | Plattsburgh State Season Opener | 12:00 p.m. | Results | ||
Potsdam | Plattsburgh Cardinal Classic | 11 a.m. | Results | ||
Sat. 8 | Cortland | Hamilton Short Course Meet | 11:30 a.m. | Results | |
New Paltz | Vassar College Invite | 10:00 a.m. | Results | ||
Oneonta | Hamilton Short Course Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Oswego | Oswego State Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Plattsburgh | Cardinal Classic | 12:00 p.m. | Results | ||
Potsdam | Plattsburgh Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Geneseo | Oswego Invitational | 11:00 a.m. | Results | ||
Sat. 15 | Cortland | Rochester Yellowjacket Invitational | 12:00 a.m. | Results | |
Fredonia | University of Rochester Yellowjacket Invitational | 12:15 p.m. | Results | ||
Brockport | University of Rochester Yellowjacket Invite | 10 a.m. | Results | ||
New Paltz | Rowan University Invite | 12:00 p.m. | Results | ||
Oneonta | Oneonta Airfield Invitational | 10 a.m. | Results | ||
Oswego | University of Rochester Yellowjacket Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Buffalo State | Yellowjacket Invitational at Genesee Valley Park | 11 a.m. | Results | ||
Geneseo | Yellowjacket Invitational at Genesee Valley Park | 11:00 a.m. | Results | ||
Sat. 22 | Cortland | Roberts Wesleyan Harry F. Anderson Invitational | 10:30 a.m. | Results | |
Fredonia | Roberts Wesleyan Invitational | 10:30 a.m. | Results | ||
Brockport | Roberts Wesleyan Invitational | 10 a.m. | Results | ||
Plattsburgh | Hoffman Invitational | 12:00 p.m. | Results | ||
Potsdam | SLU Hoffman Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Buffalo State | Roberts Wesleyan Harry F. Anderson Invitational | 10:30 a.m. | Results | ||
Geneseo | Harry F. Anderson Invitational at Roberts Wesleyan | 11:00 a.m. | Results | ||
Sat. 29 | Cortland | Lehigh Paul Short Run | 10 a.m. | Results | |
Fredonia | Geneseo Mike Woods Invitational | 12:15 p.m. | Results | ||
Brockport | RPI - Saratoga Invitational | 10 a.m. | Results | ||
New Paltz | TBA | Results | |||
Oneonta | Paul Short Invitational at Lehigh | 11 a.m. | Results | ||
Oswego | Mike Woods Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Plattsburgh | Saratoga Invitational | 12:00 p.m. | Results | ||
Potsdam | RPI - Saratoga Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Buffalo State | Lehigh Paul Short Run | 11 a.m. | Results | ||
Geneseo | Mike Woods Inivtational | 11:00 a.m. | Results | ||
October | |||||
Thu. 4 | Oneonta | Bronco Weekday 5K at Delhi | 5 p.m. | ||
Sat. 6 | Cortland | Houghton Highlander Invitational | 11:00 a.m. | Results | |
Fredonia | Houghton Highlander Invitational | 12:15 p.m. | Results | ||
Potsdam | Canton Invitational | 11 a.m. | Results | ||
Geneseo | Highlander Invitational | 11:00 a.m. | Results | ||
Sat. 13 | Cortland | Rowan Inter-Region Border Battle | 10 a.m. | Results | |
Brockport | Rowan University - Pre-Regional | 10 a.m. | Results | ||
New Paltz | Connecticut College | TBA | Results | ||
Oneonta | Rowan Inter-Region Border Battle | 11 a.m. | Results | ||
Oswego | Inter-Regional Border Battle | 11 a.m. | Results | ||
Plattsburgh | Connecticut College Invitational | 12:00 p.m. | Results | ||
Buffalo State | University of Rochester Invite | 10 a.m. | Results | ||
Geneseo | Inter-Regional Border Battle | 11:00 a.m. | Results | ||
Fri. 19 | Cortland | Cornell John Reif Memorial Run | TBA | Results | |
Sat. 20 | Fredonia | Fred Ruterbush Alumni 5K | 10 a.m. | ||
Sat. 27 | Geneseo * % | SUNYAC Championships | 11:00 a.m. | ||
November | |||||
Sat. 10 | Fredonia | NCAA Atlantic Regional | 12:15 p.m. | Results | |
Brockport | NCAA Regionals - Rowan | 10 a.m. | Results | ||
Oneonta | NCAA Div. III Atlantic Regional Championship | 11 a.m. | Results | ||
Oswego | NCAA Atlantic Regional | 11 a.m. | Results | ||
Plattsburgh | NCAA Div. III Atlantic Regional Championship | TBA | Results | ||
Potsdam | NCAA Div. III Atlantic Regional Championship | 11 a.m. | |||
Buffalo State | NCAA Div. III Atlantic Regionals | 11 a.m. | Results | ||
Geneseo % | Atlantic Region Championship | 11:00 a.m. | Results | ||
Cortland | NCAA Div. III Atlantic Regionals | 12:00 p.m. | Results | ||
Sat. 17 | Cortland | NCAA Div. III Championships | 12:00 p.m. | ||
Fredonia | NCAA Championship | 12:15 p.m. | |||
Brockport | NCAA Championships | 12:15 p.m. | |||
New Paltz | NCAA Nationals | TBA | |||
Oneonta | NCAA Div. III Championships | 11 a.m. | Results | ||
Oswego | NCAA Championships | TBA | |||
Plattsburgh | NCAA Div. III Championships | TBA | |||
Potsdam | NCAA Div. III Championships | 11 a.m. | |||
Geneseo % | NCAA Division III Championships | 12:00 p.m. | Results |
* Conference
% Postseason