NEW ORLEANS – All-America honors for the 2020 NCAA Division III Indoor Track & Field season were announced on Tuesday by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA).
SEE MORE: USTFCCCA NCAA Division III All-America History
Normal policies dictate that All-America honors are awarded to student-athletes who score any portion of a team point (top-eight in the final of an individual event or as a member of a top-eight placing relay event) at the NCAA Championships.
In lieu of conduction of the national championship this season, which was canceled due to the COVID-19 pandemic, the NCAA Division III Executive Committee adopted the following criteria:
- Based on the selected participants for the national championships initially announced by the NCAA on Sunday, March 8, the following will be recognized as All-America for the 2020 Indoor Track & Field season:
- Individual events: ALL student-athletes declared and initially accepted into their event.
- Relay events: Members of ALL relays who produced the performance that was declared and initially accepted into their event.
A total of 675 athletes from 161 different institutions were honored on Tuesday.
See below for a list of SUNYAC All-Americans for the 2020 NCAA Division III Indoor Track & Field season
MEN | Shot Put | Tony DeYoung | SR | Brockport |
MEN | Long Jump | Egypt Page | JR | Brockport |
MEN | Triple Jump | Taj Shaw | SR | Brockport |
MEN | Triple Jump | Micah Assibey-Bonsu | SR | Cortland |
MEN | 60 Meter Hurdles | Brent Di Vittorio | SR | Cortland |
MEN | Heptathlon | Zachary Kashmer | SR | Cortland |
MEN | 200 Meters | Peyton Lalone | JR | Cortland |
MEN | 800 Meters | Richard Samuels | JR | Cortland |
MEN | Distance Medley Relay | Nico Bellavia | SO | Geneseo |
MEN | Pole Vault | Zachary Curran | SR | Geneseo |
MEN | Triple Jump | Joshua Feldberg | SO | Geneseo |
MEN | Distance Medley Relay | Justin Hoelzl | SR | Geneseo |
MEN | Distance Medley Relay | Brendan Murphy | JR | Geneseo |
MEN | Distance Medley Relay | Ezra Ruggles | FR | Geneseo |
MEN | 5000 Meters | Matthew Sayre | JR | Geneseo |
MEN | Weight Throw | Norberto Cervantes | JR | Oneonta |
WOMEN | Shot Put | Sarah Crockett | FR | Brockport |
WOMEN | 60 Meters | Satin Holmes | SR | Brockport |
WOMEN | Triple Jump | Chanyce Powell | JR | Brockport |
WOMEN | Pole Vault | Maya Reina | SR | Brockport |
WOMEN | 400 Meters | Ashley Lyons | SR | Buffalo State |
WOMEN | 200 Meters | Taylor Hunter | SO | Cortland |
WOMEN | 5000 Meters | Genny Corcoran | JR | Geneseo |
WOMEN | 4x400 Relay | Anna Flaitz | SO | Geneseo |
WOMEN | Pentathlon/4x400 Relay | Emily Lavarnway | SO | Geneseo |
WOMEN | 4x400 Relay | Madison Mulder | SO | Geneseo |
WOMEN | 800 Meters | Roisin O'Neill | JR | Geneseo |
WOMEN | Pentathlon | Adriana Straughter | SO | Geneseo |
WOMEN | 4x400 Relay | Laura Zopf | JR | Geneseo |
WOMEN | High Jump | Catarina Burke | SR | Oswego |
WOMEN | Long Jump | Sarah Yensan | SR | Oswego |